Projekt „Společně za práva a bezpečí“
Registrační číslo projektu: CZ.03.2.60/0.0/0.0/15_026/0003743
Identifikace žádosti (Hash): 5llNZP
Zkrácený název projektu: Za práva a bezpečí
Název programu: Operační program Zaměstnanost
Číslo výzvy: 03_15_026
Název výzvy: Koordinovaný přístup k sociálně vyloučeným lokalitám (KPSVL ) 1. výzva
Název projektu CZ: Společně za práva a bezpečí
Název projektu EN: Together for the rights and safety
Fyzická realizace projektu
Předpokládané datum zahájení: 1.3.2017
Předpokládané datum ukončení: 28.2.2020
Předpokládaná doba trvání (v měsících): 36
Skutečné datum zahájení: 1.3.2017
Kde nás najdete:
Vzájemné soužití, o.p.s. Pomocná ruka, Bieblova 8, 702 00 Ostrava
Kontakt na koordinátora projektu:
Tel.: 596 111 896, 596 110 428, mobil: 775 761 192
E-mail:pomocnaruka@vzajemnesouziti.cz
Web: www.vzajemnesouziti.cz
Popis projektu
Projektem chceme preventivně působit na obyvatele sociálně vyloučených lokalit a ubytoven v Ostravě a zajistit v těchto lokalitách bezpečí a pořádek. Aktivity jsou zaměřené na prevenci rizik spojených se životem v těchto lokalitách a s patologickými jevy obecně, které mohou vest k rizikovému chování obyvatel. Pilířem projektu je 5 aktivit:
Aktivita č.1: Monitoring lokalit/samostatná depistážní činnost
Terénní asistent bude navštěvovat sociálně vyloučené či znevýhodněných lokality v Ostravě, jedná se o lokality: MOaP, Slezská Ostrava, Mar. Hory, O - Jih, Vítkovice, Poruba, Radvanice a ubytovny: Jílová, Areál, Čujkovova, Metalurg, Hlubina, Soiva, Výstavní, apod. Informace a podněty o aktuální situaci v lokalitách a na ubytovnách bude předkládat na Multidisciplinárních týmech a konzultovat s příslušníky Policie ČR. V případě problému jednotlivce jej může v rámci podpory pouze odkázat na příslušnou sociální službu či instituci.
Aktivita č. 2: Společné pochůzky s Policií ČR
Pochůzky s příslušníkem Policie ČR bude terénní asistent provádět v každé z výše uvedených lokalit. Zjištěné informace a podněty o kriminalitě v těchto lokalitách a na ubytovnách bude předkládat na Multidisciplinárních týmech.
Aktivita č. 3: Spolupráce s dalšími subjekty
Budeme aktivními účastníky všech Multidisciplinárních týmů, které koordinuje zástupce MMO. Budeme sdílet informace a podněty o lokalitách a ubytovnách, navrhovat možná řešení a napomáhat tak posilovat bezpečí a pořádek v těchto lokalitách a ubytovnách.
Aktivita č. 4: Preventivní akce
Terénní pracovník bude monitorovat lokality a internet a zjišťovat, zda se neplánuje akce/demonstrace. Informace předá Policii ČR. V průběhu akce/demonstrace bude monitorovat situaci na místě a v případě potřeby uklidňovat obyvatele.
Aktivita č, 5: Besedy v sociálně vyloučených lokalitách nebo ubytovnách
Besedy na téma: Rasismus, Co je to rasismus? a Rasismus v běžném životě.
Cíl projektu
Cílem projektu je prostřednictvím monitoringu lokalit/depistážní činnosti napomoci vytvořit v sociálně vyloučených či znevýhodněných lokalitách a na ubytovnách města Ostravy bezpečnější prostředí, a to zmírněním či eliminací sociálně patologických jevů a jejich dopadů na obyvatele, které mohou mít za následek rizikové projevy chování těchto obyvatel a vyústit až v trestnou činnost, a tím zajistit bezpečí a pořádek v těchto lokalitách, zmírnit napětí a přispět ke zlepšení vztahů ve společnosti a mezi obyvateli majority a minority.
Ve spolupráci s Policií ČR na společných pochůzkách pomoci lidem v těchto lokalitách prohloubit důvěru v v policii, kdy terénní asistent vytváří most mezi obyvatelem sociálně vyloučené či znevýhodněné lokality nebo ubytovny a policií a poskytnout jim informace o míře jejich ochrany ze strany Policie ČR, o rizicích jejich vlastního chování a zprostředkovat jim možnost prvního kontaktu s Policií ČR v prostředí, kde se jedinec bude cítit bezpečně.
Tisková zpráva ke kulatému stolu