Právní poradenství obětem trestných činů / Legal counselling to criminal acts victims
„Porazila mě řidička auta, a i když mi policie vysvětlovala, co se bude dít, nemohl jsem se v tom vyznat. Obrátil jsem se na poradnu a tam mi vše vysvětlili a pomáhali mi zvládnout celé trestní řízení.“
Pokud jste se stali obětí trestného činu, neváhejte se na nás obrátit. Jsme akreditovaným subjektem pro pomoc obětem trestných činů a můžeme Vám poskytnout právní informace.
Sociálně-právní poradna
Je akreditovaným subjektem pro poskytování právních informací obětem trestných činů na základě akreditace Ministerstva spravedlnosti ČR č. AKR000015 ze dne 19.12.2013.
Posláním Sociálně právní poradny organizační jednotky Helpale, Vzájemné soužití o.p.s. se sídlem na ulici Bieblova 8, Moravská Ostrava je poskytovat mimo jiné i pomoc obětem trestných činů.
Obětem trestných činů jsou poskytovány právní informace, a dále informace, rady a podpora v oblastech sociálních služeb a sociálních dávek, bydlení, financí - dluhů a exekucí, zaměstnání a pracovně-právních vztahů, vzdělání, občansko-právních vztahů, rodinných a mezilidských problémů, zdravotnictví a lidských práv, pokud neví, jak a kde je řešit nebo je nedokáží řešit sami, a obrátí se nebo jsou odkázáni na Sociálně právní poradnu. Jsme místem nezávislé, bezplatné, důvěrné a nestranné pomoci, pomáháme nalézat vhodná řešení problémových situací a provázíme občany při jejich řešení. Respektujeme každého člověka a jeho rozhodnutí. Neposkytujeme finanční pomoc, advokátní služby, notářské služby ani překladatelskou činnost.
Cílem Sociálně právní poradny je:
Cílů Sociálně právní poradny dosahujeme pomocí poskytování právních informací, informací a rad, doprovodů na nejrůznější instituce, vyjednáváním v zájmu klienta, vyřizováním písemností, psaním podání, návrhů, žalob, emoční podporou.
Bieblova 404/8, Moravská Ostrava 702 00
Telefony poradny: 596 128 401, 596 128 402, 777 760 197
Email poradny: poradna@vzajemnesouziti.cz
Hodiny pro veřejnost:
Úterý |
8.00 - 12.00 |
13.00 - 16.00 |
Čtvrtek |
8.00 - 12.00 |
12.30 - 16.30 |
Pracovníci:
Financování: Ministerstvo spravedlnosti ČR a Statutární město Ostrava
POMOCNÁ RUKA - SPOLEČNĚ ZA PRÁVA A BEZPEČÍ
Kde nás najdete:
Vzájemné soužití, o.p.s. Pomocná ruka, Bieblova 404/8, 702 00 Ostrava
Kontakt: +420 776 520 370
E-mail:pomocnaruka@vzajemnesouziti.cz
Web: www.vzajemnesouziti.cz
Cílem služby je prostřednictvím preventivních aktivit napomáhat vytvářet v sociálně vyloučených či rizikových lokalitách (zejména ubytovnách) města Ostravy bezpečnější prostředí, zmírňovat v nich možná napětí, zmírňovat a eliminovat sociálně patologické jevy a jejich dopady na obyvatele, které by mohly vyústit až v trestnou činnost páchanou samotnými obyvateli nebo na nich, a přispívat ke zlepšování vztahů ve společnosti mezi obyvateli majority a romského etnika.
Preventivními aktivitami jsou:
Aktivity služby Pomocná ruka – Společně za práva a bezpečí jsou v souladu se strategickými dokumenty Statutárního města Ostravy – jak již bylo uvedeno výše, terénní asistenti Pomocné ruky jsou důležitou součástí Plánu postupu při řešení mimořádné situace. Dále jsou aktivity v souladu se Strategií prevence kriminality Statutárního města Ostravy na období 2023 – 2027, priorita E – Komplexní koordinovaný přístup k bezpečnosti v rizikových lokalitách, práce s rizikovými komunitami, Opatření E.1. – Preventivně působit proti negativním jevům s vyšším výskytem v rizikových lokalitách (např. lichva, domácí násilí, závislosti aj.) – Aktivita E.1.1 Pokračovat v realizaci projektu Asistent prevence kriminality a dalších programů policejní asistence, a Opatřením E.2. Preventivně působit proti rizikovému chování dětí a mládeže v rizikových lokalitách. Pracovat s rizikovou mládeží – Aktivita E.2.1. Podporovat programy/besedy pro děti, které propojují zábavné a vzdělávací osvětové činnosti v rizikových lokalitách.
Specifikem služby Pomocná ruka – Společně za práva a bezpečí je propojování občanského prvku (terénní asistent, který není součástí uniformovaných složek Policie ČR či Městské policie Ostrava), obyvatel sociálně vyloučených a rizikových lokalit a příslušníků Policie ČR či strážníků Městské Policie Ostrava za účelem zvyšování bezpečí a pořádku v těchto lokalitách. Terénní asistent zná danou lokalitu, její obyvatel, pravidelně s nimi komunikuje, zapojuje se do života místní lokality, nenásilně předává informace o rizikovém chování a jejich dopadech, o možnostech řešení, napomáhá k řešení prostřednictvím budování důvěry obyvatel lokalit a příslušníků Policie ČR nebo strážníků Městské Policie. Terénní asistent dovede získat velmi důležité a cenné informace z lokality, které jsou potřebné k řešení vzniklých situací nebo předcházení jejich vzniku. Má nezastupitelnou roli v řešení mnohých situací souvisejících se závadovým chováním a kriminalitou v lokalitách (role předávání informací směrem ven z lokality, ale i do ní, role důvěrně známé osoby pro obyvatele dané lokality, které věří). Program Pomocná ruka napomáhá k přístupu Policie PČR jako community policing – budování důvěry mezi Policií ČR a obyvateli sociálně vyloučených a rizikových lokalit, napomáhá k objasněnosti trestné činnosti páchané v těchto lokalitách a na jejich obyvatelích, napomáhá k tomu, aby se oběti z trestné činnosti z řad obyvatel těchto lokalit nebáli hlásit tuto trestnou činnost na nich páchanou.
Financování: Statutární město Ostrava