Termín: 30.7.-5.8.2023
Místo: TZ SVČ Vítkov, Klokočov 97
Letos proběhl již 26. tábor, jde o tradici organizace od roku 1998. Tentokrát jsme na táboře přivítali majoritní české, menšinové romské a ukrajinské děti, které v naší zemi našly dočasnou ochranu před válkou. Děti i dospělí se seznámili, hráli si spolu, soutěžili v různých disciplínách, byla cítit dobrá energie a radost, duch vzájemnosti a něžnosti.
Tábora se zúčastnilo 31 dětí, o které se staralo a zajišťovalo potřebný servis 13 dospělých (zaměstnanců organizace, pomocníků) včetně 2 příslušníků Policie ČR i paní z Ukrajiny. Celý tábor se nesl v duchu táborové hry s indiánskou tématikou – ruční práce, týmové hry, tematicky zaměřené výlety. Děti si zvolily názvy oddílů – Navajové, Irokézové a Ostré duše. V oddílech byly pospolu děti z romské komunity, majority i děti ukrajinské.
Hurá, jsme v Klokočově! Po rozdělení pokojů, vybalení jsme se věnovali sestavení oddílů a jejich symbolů – názvy, vlajky, pokřiky, seznámení se apod. Den byl zakončen vzájemným představením u společného ohně.
2. den
Věnovali jsme se zejména sportovním zápolením, hereckému umění, procházce po okolí a tanci. K večeru nás navštívil Kumar.
i přes nepřízeň počasí si dopoledne děti vyráběly indiánská trička, hrály hry s indiánskou tématikou, a tak se i něco nového o Indiánech dozvěděly. Odpoledne proběhla přenáška na téma zdraví ze spolku Saste Roma. Děti si s nimi také zacvičily. Večer se pak bavily na poptávané diskotéce. Oslavili jsme taky dvoje narozeniny- Lenky a Vivien.
4. den
Dnes jsme si užili dopoledne se zástupci Policie ČR, kteří nám přijeli ukázat svou práci a také přiblížit se dětem a případně je i motivovat k tomuto povolání. Děti se mohly posadit se na policejní motorku, do policejního auta, udělat si otisky, vyzkoušet si obušky a další věci, které příslušníci policie při své práci používají. Nechyběly ani ukázky práce policejních psů a možnost pohlazení štěňátka, které se připravuje na svou budoucí práci u PČR. Také bychom chtěli poděkovat za přelet policejního vrtulníku. Třeba se někdy podíváme i dovnitř této helikoptéry. Odpoledne jsme se prošli po okolí a na nanuky a pak pokračovali v týmových soutěžích a společných hrách. Večer jsme si otestovali svou nebojácnost na stezce odvahy, na kterou se odvážily vydat všechny táborové děti 😊.
4.den
Vydali jsme se na nedalekou farmu Františkův dvůr a jízdárnu, kde chovají koně - slezské noriky, ale i další zvířata. Kromě prohlídky také děti, které měly zájem, jezdily na koni a mohly se posadit do kočáru, před které jsou koně zapřaženi. Odpoledne na tábor zavítali noví kamarádi z blízkého Budišova nad Budišovkou – společně hráli fotbal, tancovali, pod dozorem dospělých stříleli ze vzduchovky a opékali párky na ohni. Večer bylo překvapení v podobě pizzy.
5.den
Dnes jsme si užili dopoledne se zástupci Policie ČR, kteří nám přijeli ukázat svou práci a také přiblížit se dětem a případně je i motivovat k tomuto povolání. Děti se mohly posadit se na policejní motorku, do policejního auta, udělat si otisky, vyzkoušet si obušky a další věci, které příslušníci policie při své práci používají. Nechyběly ani ukázky práce policejních psů a možnost pohlazení štěňátka, které se připravuje na svou budoucí práci u PČR. Také bychom chtěli poděkovat za přelet policejního vrtulníku . Třeba se někdy podíváme i dovnitř této helikoptéry. Odpoledne jsme se prošli po okolí a na nanuky a pak pokračovali v týmových soutěžích a společných hrách. Večer jsme si otestovali svou nebojácnost na stezce odvahy, na kterou se odvážily vydat všechny táborové děti 😊.
6.den
Dopoledne jsme dokončovali další indiánské symboly – totemy, zdobili nejkrásnější totem, u čehož byla velká legrace, a nakonec se zapojili všichni. Pak jsme si hráli po skupinách - každý se zapojil do činností, kde chtěl. Odpoledne mezi nás zavítala reportérka z ČT, která se přijela podívat, jak náš tábor probíhá. Poté konečně nadešel čas rozlučkové slavnostní párty, v jejímž úvodu jsme tábor zhodnotili a pak jsme se společně bavili.
7.den
Ráno jsme celou základnu, pokoje a okolí společně uklidili, sbalili si věci, rozloučili jsme se a odjeli plní nových dovedností, zážitků i kamarádství domů autobusem. Dětem se na táboře moc líbilo, přesto se všichni už těšili domů na své nejbližší. Děkujeme všem dárcům i lidem, že děti mohly tábor zažít 😊.
Ráno jsme celou základnu, pokoje a okolí společně uklidili, sbalili si věci, rozloučili jsme se a odjeli plní nových dovedností, zážitků i kamarádství domů autobusem. Dětem se na táboře moc líbilo, přesto se všichni už těšili domů na své nejbližší. Děkujeme všem dárcům i lidem, že děti mohly tábor zažít 😊.
Fotoalbum z tábora na FB: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.679699910857451&type=3
Odkaz na projekt a dárce, díky nimž bylo možno tábor uskutečnit: https://www.vzajemnesouziti.cz/tabor-snu-2023
Zpráva z tábora i zde: https://www.vzajemnesouziti.cz/detske-letni-tabory
Zpráva z letního Tábora snů 2022 – Hry bez hranic
Dětský letní tábor Vzájemného soužití o.p.s. (již 25. v řadě), tentokrát v duchu Her bez hranic, našel své místo v malebném prostředí u Chaty Slunečná v jesenických horách v obci Dolní Moravice (Nová ves 84, Rýmařov). Tábor se konal od 8.8. -14. 8. 2022 a zúčastnilo se jej 37 dětí ve věku od 7 do 12 let spolu se zaměstnanci a pomocníky. Tábor byl určen sociálně slabším dětem z různých lokalit ostravska, z odlišného prostředí a zázemí, dětem romským i z majority, dětem, které na táboře nikdy nebyly a jejichž rodinné zázemí či situace jim neumožní absolvovat komerční tábor. Přesto všichni našli společnou řeč a zážitky v rámci bohatého a pestrého táborového programu je stmelily v jeden fajn kolektiv.
Smyslem tábora je posilování a získávání kompetencí důležitých pro život každého z nás (týmová spolupráce, zvládnutí rolí v týmu, rozvoj osobnosti, samostatnosti, komunikace, tvořivosti, jemné a hrubé motoriky v rámci kreativních a hravých tvůrčích činností, rozvoj pohybových dovedností v rámci sportovních her, osvojování si vztahu k přírodě, životnímu prostředí, zdravějšímu a aktivnímu životnímu stylu), zisk nezapomenutelných zážitků, nových kamarádů.
Děti si osvojovaly pravidla chování, respektování sebe i druhých, táborového řádu, který je tvořen spolu s dětmi, daného režimu. Inspirací jim byli starší účastníci tábora i dospělí, kteří na děti působí jako pozitivní vzory, od nichž odkoukávají a čerpají zkušenosti i vhodné formy mezilidské komunikace. Lokalita nabídla táborníkům pobyt v přírodě, výlet na rozhlednu, do lesa nebo k památnému stromu. Zážitkem bylo noční pozorování oblohy a planet s hvězdářem a dalekohledem nebo stezka odvahy. Místo zajistilo dětem spoustu zábavy, her, turnajů i neformálního vzdělávání. Děti zažily táborák, vyráběly vlajku, psaly deník, měly vědomostní hry o lidském těle, třídění odpadu, o poznávání rostlin, hub nebo zvířat. Za dětmi přijeli s ukázkami své práce a techniky i PČR a hasiči.
Každý den nám vařil tým zkušených a laskavých kuchařek, které vykouzlily pestré menu. Tábor proběhl výborně, bez vážnějších zdravotních potíží, v přátelském a zdravě soutěživém duchu a dobrý pocit i spoustu zážitků si odvezly děti, dospělí i pomocníci.
Všem dárcům – Moravskoslezskému kraji, Výboru dobré vůle - nadaci Olgy Havlové a Nadaci pro rozvoj vzdělávání – děkujeme.
Informace o projektu na webu VS https://www.vzajemnesouziti.cz/tabor-snu-2022
Fotoalbum na FB https://www.facebook.com/media/set/?set=a.6019156501461785&type=3
Zpráva z Westernového tábora snů 2021
Dětský letní tábor, který letos naše NNO uspořádala již po 24., našel své místo na táborové základně Krásná v malebných beskydských horách. Konal se od 9. do 15. srpna a zúčastnilo se jej 41 vybraných dětí a mládeže spolu se zaměstnanci organizace a pomocníky. Táborová příprava, organizace i administrativa byly náročnější kvůli pandemii Covid, navštívili nás také pracovníci hygieny, přesto jsme vše úspěšně a ve zdraví zvládli.
Smyslem akce bylo umožnit zažít týden plný zážitků a nového poznání dětem, které by si běžný komerční tábor nemohly dovolit. Na tábor jely sociálně slabší děti z různých lokalit ostravska, odlišného prostředí a zázemí, děti romské i z majority, nové děti, které na táboře ještě nikdy nebyly. Přesto našly rychle společnou řeč a zážitky v rámci bohatého a pestrého táborového programu je stmelily v jeden fajn kolektiv.
Lokalita nabídla táborníkům výlety do okolní přírody či lesa. Pro příjemné trávení volného času jsme ani nemuseli často opouštět základnu. Děti se podívaly do kravína, mohly si poslechnout o práci s koníky a následně se na nich projet, preventistka PČR z Frýdku- Místku si pro děti připravila naučné i zážitkové zábavné dopoledne tematicky zaměřené na práci u policie. Travnatá prostranství, umělé hřiště a stanové tábořiště nám zajistilo spoustu zábavy i neformálního vzdělávání – děti od 7 do 12 let rozvíjely různými aktivitami a zábavnými úkoly samostatné myšlení, představivost a tvořivost, posilovaly komunikaci a týmovou spolupráci a procvičili jemnou i hrubou motoriku. Táborový řád a pravidla bezpečnosti, které jsme na začátku tábora sestavili společně s dětmi, zase přirozeně prohloubil respekt vůči pravidlům slušného chování a citlivého jednání vůči sobě navzájem, sobě samotným i přírodě okolo.
Letošní tábor se nesl v duchu westernu - po stopách Divokého západu. Během týdne se děti vydaly na divoký západ, seznámily se např. se státy a teritorii Spojených států amerických v letech 1845 a 1846 i s nejzajímavějšími osobnostmi divokého západu (Billy the Kid, Buffalo Bill, Kalamity Jane apod.). Letos bylo úkolem sbírat dolary. Bylo několik způsobů, jak si je opatřit - za hry, chování, plnění úkolů či za bodování úklidu stanů. Bylo možné o ně i přijít, za sprostá slova, nepořádek ve stanu nebo nevhodné chování. Byl to boj, holt Divoký západ není žádný med.
Každý den nám vařil tým zkušených a laskavých kuchařek, které se z co nejlokálnějších surovin snažily denně vykouzlit pestré menu. Již tradičně se naše tábory snaží využívat zdroje místních drobných podniků a lidí, aby podpořili tamější ekonomiku.
Vyjma drobných potíží, které se v nějaké formě každoročně vyskytnou (letos jsme museli odvézt domů dvě děvčata s naraženou nohou a chlapce s malou ránou na hlavě, která musela být ošetřena v nemocnici) letošní tábor proběhl výborně, bez vážnějších zdravotních potíží, v přátelském a zdravě soutěživém duchu a dobrý pocit z něj i spoustu zážitků si odvezly nejen děti, ale i dospělí a pomocníci.
Všem dárcům (Moravskoslezskému kraji, Nadaci pro rozvoj vzdělání, Monetě Money Bank, a.s., Výboru dobré vůle – Nadaci Olgy Havlové, Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy) děkujeme za možnost uspořádat týden plný zábavy i hravého učení pro děti, které nemají příležitost zúčastnit se jiných táborů. Cedulky s názvy a logy dárců byly umístěny na viditelných místech táborové základny, o projektu a dárcích informujeme na našich webových stránkách, na sociálních sítích center i organizace, informace bude zveřejněna v tištěné i elektronické podobě výroční zprávy za rok 2021.
Odkaz na informace o projektu Tábor snů 2021 na webu, fotky z tábora na FB
https://www.vzajemnesouziti.cz/tabor-snu-2021
https://www.facebook.com/media/set/?vanity=vzajemnesouzitiops&set=a.4776889715688476
Dětský letní tábor, který se letos odehrál již po 23., našel své místo na Chatě Slunečná, pro které obdržel příhodný název ,,Letní slunečný tábor“. Konal se od pondělí 10. srpna do neděle 16. srpna v nádherné a čisté jesenické přírodě Bruntálska a zúčastnilo se jej 41 vybraných dětí spolu se zaměstnanci organizace a pomocníky.
Letos byla táborová příprava, organizace i administrativa o dost náročnější než v min. letech kvůli pandemii Covid, přesto jsme vše nakonec úspěšně a ve zdraví zvládli.
Lokalita nabídla táborníkům a tábornicím výlety do okolní přírody – k památnému stromu, na rozhlednu nebo jen tak do lesa. Pro příjemné trávení volného času ve venkovním prostředí jsme ani nemuseli často opouštět základnu. Travnatá prostranství, betonové hřiště u lesa a tábořiště nám zajistilo spoustu zábavy i neformálního vzdělávání – děti od 7 do 14 let různými aktivity a zábavnými úkoly rozvíjely své samostatné myšlení, imaginaci a kreativitu, posilovaly komunikaci a týmovou spolupráci a procvičily také jemnou i hrubou motoriku. Táborový řád, který jsme na začátku tábora sestavili společně s dětmi, zase přirozeně prohloubil respekt vůči pravidlům slušného chování a citlivého jednání vůči sobě navzájem, sobě samotným i přírodě okolo.
Na tábor jely sociálně slabší děti z různých lokalit ostravska, odlišného prostředí a zázemí, děti s doporučením sociálního odboru Slezské Ostravy, děti romské i z majority, přesto na táboře našly rychle společnou řeč a zážitky v rámci bohatého a pestrého táborového programu je stmelily v jeden fajn kolektiv.
Tématem letošního tábora byla cesta kolem světa. Během týdne se děti vydaly do Francie a Velké Británie a zúčastnily se také Olympijských her v Řecku a karnevalu v brazilském Riu.
Každý den nám vařil tým zkušených a laskavých kuchařek, které se z co nejlokálnějších surovin snažily denně vykouzlit pestré menu. Již tradičně se naše tábory snaží využívat zdroje místních drobných podniků, aby podpořily tamější ekonomiku.
A co se vlastně den po dni dělo?
Letošní tábor proběhl výborně, bez vážnějších zdravotních potíží, v přátelském a zdravě soutěživém duchu a dobrý pocit z něj i spoustu zážitků si odvezly nejen děti, ale i dospělí a pomocné síly.
Všem dárcům – Moravskoslezskému kraji, MŠMT, Monetě Money Bank, Výboru dobré vůle - nadaci Olgy Havlové a Nadaci pro rozvoj vzdělávání – děkujeme za možnost uspořádat týden plný zábavy i hravého učení pro děti, které nemají příležitost zúčastnit se jiných táborů.
Cedulka s názvy a logy dárců byla umístěna na viditelném místě táborové základny, o projektu a dárcích informujeme na našich webových stránkách, na sociálních sítích center i organizace, informace bude uveřejněna taktéž ve výroční zprávě za rok 2020.
Odkazy na web: pár fotek z tábora, projekt Tábor snů, celé fotoalbum na FB (příspěvek ze 17. 8.)
https://www.vzajemnesouziti.cz/aktuality-news
https://www.vzajemnesouziti.cz/tabor-snu-2020
https://www.facebook.com/vzajemnesouzitiops
Zpráva z 22. letního ,,Tábora snů“ Vzájemného soužití o.p.s.
Kdy? 12. – 18. srpna 2019
Kde: táborová základna Krásná
Kdo: 41 dětí a mládeže + dospělí
Naše organizace, Vzájemné soužití o.p.s., uspořádala první zážitkový letní tábor pro potřebné děti v roce 1998. Pro úspěch této akce se pořádání táborů přidalo do každoročních aktivit organizace. . Děti napříč našimi centry velmi často vyrůstají v prostředí, v němž se jim nedostává pozitivních vzorů ani možností sociálně-kulturního vyžití: mimo naše centra nemají možnost navštěvovat zájmové aktivity a kroužky. Ze všech těchto dětí byly vybrány ty, které si tábor jako odměnu a motivaci k další píli zasloužily nejvíce (např. za dobrou školní docházku, výsledky a snahu ve škole, za celoroční docházení např. na doučování, za pravidelnou účast v kroužcích v centrech, dále např. za pomoc se zvelebováním center i okolí. Kromě samotné účasti se mnoho dětí zapojilo také do příprav programových aktivit, z vlastní iniciativy pomáhaly (se souhlasem zdravotnic) v kuchyni či s úklidem.
Celý tábor se letos nesl v duchu světa Harryho Pottera. Pod šikovnýma rukama pracovnic a pracovníků a několika iniciativních dětí a mládeže se vnitřní i venkovní prostory TZ Krásná proměnily ve svět čar a kouzel, fotbalové hřiště se proměnilo v hřiště famfrpálové, nechyběla ani tajemná komnata či komnata nejvyšší potřeby. Zúčastněné děti byly rozděleny do 4 oddílů odpovídajících kolejím čarodějnické školy v Bradavicích (Nebelvír, Havraspár, Zmijozel a Mrzimor) a po celou dobu tábora spolu se svými oddílovými vedoucími sbírali body pro svou kolej v různých čarodějně laděných hrách a disciplínách – například ve výrobě vlastního létajícího koštěte. Vedoucí oddílů i další pomocníci z řad dospělých a mládeže se navíc na týden proměnili v kouzelnický učitelský sbor, z nichž každý vyučoval jiný předmět – dovednosti s koštětem, lektvary, bylinkářství, přeměňování, jasnovidectví, obrana proti černé magii apod.
Děti byly ubytovány v dvojlůžkových chatičkách, kvůli nadměrné nepřízně počasí však několik nocí strávily ve společných vnitřních prostorách táborové základny. Oblast vesnice Krásná i okolní příroda dostála svému jménu.
První den po příjezdu a vybalení se všechny děti sešly na slavnostním zahájení školního roku v Hodovní síni, kde byly uvítány ředitelem školy Brumbálem v podání pracovnice jednoho z našich center, byly rozděleny do kolejí a dozvěděly se, co je vlastně v následujícím týdnu čeká – včetně pravidel a řádu této týdenní čarodějnické školy. Poté následovala exkurze po bradavických pozemcích a zároveň táborníci celý pozemek označili cedulemi. Odpoledne se neslo v kreativním duchu: děti dostaly za úkol vyrobit si klobouk, plášť, kravatu a hůlky, každý tým vlastní specifické barvy a podoby. Večer je ve vnitřních společných prostorách základny čekalo promítání filmů Harryho Pottera jako v kině, nechyběl ani popcorn.
Druhý den po budíčku, rozcvičce, hygieně, snídani a úklidu si oddíly zavedly deníky, kde spolu zachycovaly důležité události, úkoly, nasbírané body a podobně. Tyto deníky si každá kolej společnou prací vyzdobila tak, aby byla specifická právě pro ni. Poté došlo i k výrobě košťat a závody na košťatech. Před večeří se hrál Famfrpál a po ní přišla bojovka v lese: úkolem všech studentů bylo dostat se do baziliškova doupěte, aniž by je bazilišek viděl a označil.
Třetí den po ranním kolečku a nástupu si děti měly vyrobit dvě stejné ponožky ze čtvrtky papíru. Pak se každý vydal do vyznačeného území, kde ponožky schoval tak, aby nebyly poblíž sebe. Soutěžní část spočívala v tom, že na daný signál vyrazili všichni do vyznačeného území a snažili se najít jakýkoli stejný pár ponožek (ne svůj vlastní). Komu se to podařilo, vrátil se zpět. Pokud se potkali dva lidé a hledali stejnou ponožku, střihli si, a kdo vyhrál, získal soupeřovu ponožku pro sebe. Vyhrála ta kolej, jejíž studenti jako první měli všichni pár stejných ponožek. Odpoledne přišel na řadu fotbal a volejbal. Po večeři další hry v lese: uprchlý Ďasovec a jízda na Hypogryfovi.
Čtvrtý den nás po ranním kolečku přijeli navštívit policisté z Ostravy, kteří přivezli dětem nejen oblíbené ukázky v podobě předvedení dovedností služebních ovčáků, ale také dětem zpřístupnili policejní auto, motorku, představili jim nástroje a pomůcky, které ke své práci potřebují, popovídali jim o své práci a zodpověděli spoustu zvídavých dotazů. Na fotky na policejní motorce se stála řada. Návštěvou nás poctili také zástupci ostravského magistrátu. Naše kuchařky a kuchaři je všechny za odměnu pozvali na oběd a kávu. Odpoledne bylo věnováno záchraně a správné péči o kouzelné tvory, kteří jsou v ohrožení. Každá kolej si vylosovala dva kouzelné tvory, měla si nastudovat podrobnosti o těchto tvorech a na velkém papíru vytvořit jejich portrét. Večer byla slíbená diskotéka.
Pátý den byl věnován celodennímu výletu na nedaleký Ondřejník. K jeho úpatí nás zavezl objednaný autobus, nahoru už jsme museli samy. Děti výšlap příjemně unavil a nahoře už na ně čekala odměna ve formě oběda v Roubence Ondřejníček a dalších zábavných aktivit. Déšť nás zastihl až na zpáteční cestě, děti jsme ale vybavili pláštěnkami, takže jsme na nepřipravenost nedoplatili.
Šestý den nás navštívili dobrovolní hasiči z obce Krásná. Děti si vyzkoušely, co taková práce obnáší, a jelikož byl teplý den, tak si aktivity, při kterých přišly do velmi těsného kontaktu s vodou, pořádně užily. Odpoledne proběhla sportovní olympiáda a celkové vyhodnocení všech uplynulých soutěží a úkonů. Večer se děti dočkaly velkolepé oslavy ku příležitosti zakončení celého tábora a také narozenin dvou účastníků – všechny čekala hostina ve formě švédských stolů plných dobrot, doprovázená hudbou a neúnavným dětským tančením.
Sedmý, poslední den jsme po snídani společně uklízeli základnu i veškeré prostory tábořiště, balili veškeré věci a dopoledne vyrazili autobusem plní zážitků zpět domů do Ostravy.
Celý týden se nesl v duchu dobré nálady – nás i dětí. Tábor nám opět poskytl příležitost poznat děti zase o něco více, zjistit, v čem je které jedinečné, v čem které potřebuje pomoci. Ve všech táborových aktivitách i mimo program jsme děti motivovali ke vzájemnému respektu, zdravé sebedůvěře a cílevědomosti. Různorodými úkoly si děti mohly upevnit dosavadní dovednosti (rozvoj přirozeného pohybu i zdraví, posílení ducha fair-play, tolerance) a osvojit nové, také stávající přátelství mohly buď utužit anebo dokonce utvořit řadu dalších (děti byly totiž z různých škol a lokalit). V rámci oddílů i mezi nimi fungovala zdravá soutěživost a výborná komunikace. Během tábora mohly děti trávit čas smysluplně. Táborový režim, který se vyznačoval pravidelností, podpořil u dětí vštěpení určitého režimu a pravidel. Neformálnější večerní program zase zajišťoval stmelení všech táborníků a dobrou náladu po celém dni. Jako každý rok, i letos jsme v rámci podpory lokálních drobných podnikatelů preferovali nákupy u místních dodavatelů (pekárna, řeznictví).
Mnoho inspirativních osobností, ať již z okruhu táborových vedoucích (romská mládež studující různé střední školy, dospělí Romové s perspektivním zaměstnáním či vysokou školou), anebo policie či hasičů, kteří nás přijeli navštívit, děti motivovalo a povzbudilo k vůli se vzdělávat a najít si přesně takovou práci, která by jim vyhovovala. Účastí PČR N táboře jsme dětem chtěli zvýšit povědomí o bezpečnosti, ale také samotnou profesi policisty nebo policistky.
Táborem to však nekončí. Našim dětem nabízíme celoroční aktivity, které zvyšují jejich šance na lepší život. Vybíráme takové činnosti, které rozvíjí jejich talent a dovednosti, posilují týmovou práci a vzájemný respekt, vedou k píli, schopnosti uznat porážku a radovat se z výhry, k osvojení si pravidel a režimu. Drobné i větší úspěchy, kterých děti a mládež, s níž po celý rok pracujeme, dosahují, jim umožňuje zakusit pocit vlastního úspěchu a ocenění druhých. Šikovné děti a mládež podporujeme k získání vhodného vzdělání a perspektivního uplatnění, šíříme vzdělanost a prostřednictvím pozitivních vzorů také inspiraci.
Fotky včetně cedulky s donátory: https://www.facebook.com/vzajemnesouzitiops/posts/2770324409678360
Fotky z výletu na Ondřejník: https://www.facebook.com/helpale.helpale/posts/117339289606498
FB centrum pro děti a mládež Liščina: https://www.facebook.com/nzdmkc.liscina
FB centrum pro děti a mládež Hrušov: https://www.facebook.com/nzdmkc.hrusov
Předešlé tábory: http://www.ceskatelevize.cz/zpravodajstvi-ostrava/zpravy/236682-sdruzeni-vzajemne-souziti-opet-vzalo-chude-romske-deti-na-tabor/
Vzájemné soužití o.p.s. již přes 20 let pořádá pro potřebné děti letní zážitkový Tábor snů, který bude v roce 2018 určen 60 romským i neromským sociálně slabým dětem z vyloučených lokalit Ostravy, které vyrůstají v nepodnětném prostředí bez pozitivních vzorů a nemají možnost navštěvovat kroužky. Děti se mohou těšit na pohádkovou táborovou základnu poblíž podhorské obce Malá Bystřice u přehrady Bystřička.
Vybraným dětem a mládeži bude tábor sloužit jako odměna a motivace (za pravidelné doučování, prospěch, dobrou docházku atd.). Děti se spolupodílí na přípravě, pomáhají na táboře. Budou zodpovědné za konkrétní úkoly k pocitu spoluzodpovědnosti za chod tábora.
Na táboře máme jedinečnou příležitost strávit s dětmi více času, zažít je v různých situacích a zjistit, jaký dar a nadání má které dítě, co koho baví, a jak ho můžeme posouvat dále. Motivujeme je k úctě k sobě i jiným, ke zdravé sebedůvěře a uvědomění si, že svou vlastní vůlí lze dosáhnout cíle. Děti si osvojí nové znalosti a dovednosti, najdou kamarády. Tábor jim umožní smysluplné trávení času dětí v rozmanitém kolektivu, zlepší vzájemnou komunikaci, pomůže formovat postoje a hodnoty dětí, zažijí si určitý režim a pravidla, podpoří jejich zdravý sociální rozvoj a motivaci. Bude zaměřen i na poznání a stmelení různých mentalit a způsobů života pomocí bohatého táborového programu, her, preventivních aktivit.
Cílem tábora je také probouzet v dětech a mládeži chuť k práci různého zaměření. Děti si vyzkoušejí a poznají nové profese. Organizujeme také sportovní a další hry s cílem posílit zdraví, ducha fair-play, vztah k přírodě a pohybu, podpořit kolektivní cítění a spolupráci v různorodých skupinách. Zařadíme znalostní soutěže, výlety, podporu romské identity. Tábor přináší dětem mnoho pozitivního, i letos jej obohatíme zapojením inspirativní romské mládeže z řad SŠ či majících perspektivní zaměstnání (např. romský policista).
Na táboře bude režim (budíček, rozcvička, hygiena, snídaně, úklid, dopolední program, oběd, odpolední klid, odpolední program, večeře, večerní program, večerka). Děti budou zapojeny do aktivit:
Tábor bude realizován ve spolupráci s Policií ČR, řemeslníky, inspirativními osobnostmi, místní obcí, drobnými podnikateli-např. ekofarma, místní záchrannou službou atd.
FB centra pro děti a mládež Liščina https://www.facebook.com/nzdmkc.liscina/photos_all
Předešlé tábory: http://www.ceskatelevize.cz/zpravodajstvi-ostrava/zpravy/236682-sdruzeni-vzajemne-souziti-opet-vzalo-chude-romske-deti-na-tabor/
Fotky: https://www.facebook.com/media/set/?set=oa.1005376746162538&type=1