činnost tohoto střediska jsme ukončili k 30.11.2023
Integrační středisko pro ukrajinské uprchlíky Přístav
Středisko se nachází kousek za Penny Marketem v Ostravě-Radvanicích. Středisko vzniklo v červenci 2022, impulzem byla potřeba podpory lidí z Ukrajiny, kteří uprchli před válkou a přístřeší našli zde v prostorách Bastra. Stále je zde ubytováno zhruba 100 lidí (především maminky s dětmi, starší lidé, jsou zde i celé rodiny). Protože lidé zde žijí takto pospolu, v uzavřeném areálu, tráví mnoho času v rámci své komunity, kterou opouští pouze když si potřebují nakoupit, odvést děti do školy apod. To vede k tomu, že mnoho rodin téměř nemluví česky, začlenění do české společnosti je proto obtížnější a pomalejší, než kdyby žili a trávili více času pospolu s Čechy. Smyslem střediska je tedy všestranná pomoc lidem (bez rozdílu věku, pohlaví, vyznání apod.), kteří uprchli před válkou, a podpora jejich rychlejší a snazší integrace do naší společnosti.
V rámci střediska Přístav fungují dva prostory, jeden jako kontaktní místnost pro setkávání dětí, dospělých apod./a učebna a v jiné budově je především dětem k dispozici herna/volnočasová místnost. V zimním období není herna vytápěna, veškeré aktivity, akce a činnosti probíhají v hlavní budově, příp. mimo lokalitu.
V učebně probíhá 4 x týdně prioritně doučování ukrajinských dětí a mládeže (pod vedením 2 ukrajinských a 1 české lektorky), klademe důraz na český jazyk i další potřebné učivo a kompetence. Setkávají se zde také např. maminky (schůzka ke vzdělávání dětí), konají se schůzky obyvatel, dílničky ručních prací, společné integrační akce i s českými dětmi apod.
Ke smysluplnému trávení volného času, uchování svých tradic i podpoře integrace se děti a mladí účastní např. ukrajinského pěveckého sboru, tanečních, sportovních a dalších aktivit ve středisku, v místní sokolovně i okolí.
Součástí podpory je poskytování humanitární pomoci lidem v krizové situaci (např. zajištění výživy pro miminko, kočárek, školní potřeby, uhrazení studia na ZUŠ apod.).
V rámci odborného poradenství do střediska dochází paní z Ukrajiny, která zde žije dlouho a spolu s pracovnicemi střediska v případě potřeby vypomáhá lidem (dětem, mládeži i dospělým) s potřebnými formalitami (nalezení praktika, pediatra, doprovod na léčbu, víza, vyřízení formalit na ÚP, do škol, potřebné překlady, tlumočení atd., pomáhá s nalezením práce či přivýdělku, nostrifikací diplomů atd.).
Adresa: Lihovarská 1378/11, Ostrava-Radvanice, 716 00
Provozní doba: po – pá 8.00 – 16:30
Pracovnice Přístavu: Vendula Kaločová, Olga Glushych
Kontakt: tel. 730 175 642, email pristav@vzajemnesouziti.cz
Mobilita
MLADÍ LADÍ JAZZ
Drazí rodiče a děti,
zveme vás na interaktivní hudební workshop s Oranem Etkinem, který je určen dětem od tří do deseti let. Workshop proběhne ve středu 3.dubna od 17:00 v klubu Alfa (doba trvání je 60 minut). Lístky je možné zakoupit v předprodeji v síti Goout. Překlad do českého jazyka je zajištěn.
Klára Břeňová
Koordinátor programu pro děti
Mladí ladí jazz/Young tunes Jazz
TISKOVÁ ZPRÁVA
Ostrava, 28. listopadu 2018
Děti ze Vzájemného soužití o.p.s. zvou zákazníky do svého adventního Obchůdku
Děti z nízkoprahových center pro děti a mládež Hrušov a Liščina z Ostravy se zapojily do celorepublikového charitativního projektu Obchůdky s Albertem. Cílem akce je pomoci připravit děti na vstup do reálného života a zábavnou formou umožnit nahlédnout do světa podnikání. Už od podzimu děti vyráběly vánoční dekorace a drobné dárečky, jejichž zakoupením je můžete podpořit. Již 1., 2., 8. i 9. prosince otevřou svůj Obchůdek v prodejně Albert v ulici 30. dubna v centru Ostravy.
Šikovní obchodníci se poctivě připravovali
Děti se na Obchůdky s Albertem připravovaly dlouho dopředu, výroba probíhala několik měsíců. Nejprve se děti zapojily do tvůrčí fáze při vymýšlení a pak i při samostatném vyrábění. Nyní si vyzkouší i samotný prodej. Zábavnou formou se tak naučí novým dovednostem a vyzkouší si, jaké to je podnikat od A do Z.
„Jsme vděčni za možnost ukázat veřejnosti naše činnosti s dětmi a mládeží z lokalit na Slezské Ostravě, ukázat lidem, jak umí být děti pilné a kreativní, a za případný výtěžek jim uspořádat mikulášskou akci a vánoční besídku“ říkají vedoucí center Hrušov a Liščina Eva Šuterová a Zdeněk Kroščen. Výtěžek poputuje k dětem, které se na akci podílely.
Malí prodavači pro své zákazníky připravili svícny, adventní věnce, háčkované ozdůbky, dekorace z papírových ruliček, trpaslíky apod. Podpořit jejich snahu a zručnost můžete o prvním i druhém adventním víkendu - 1., 2., 8. i 9. prosince v obchodě Albert v ul. 30. dubna.
Obdarujte své blízké dárkem od srdce
Do Obchůdků s Albertem se letos zapojilo celkem 57 dětských domovů a neziskových organizací. Celý projekt probíhá v obchodech Albert od středy 28. 11. až do soboty 17. 12. Nadační fond Albert podporuje děti finančním příspěvkem na pořízení výrobního materiálu, zároveň se však snaží děti zábavnou formou vzdělávat. Od proškolených pracovníků dostaly děti cenné rady ohledně cenotvorby, marketingu i komunikace se zákazníky.
Celý výtěžek z prodeje připadne organizacím a dětem, které se na Obchůdcích podílely. Za utržené peníze budou moci organizace splnit nejrůznější dětská přání, například nakoupit vybavení pro volnočasové aktivity. Zákazníci obchodů Albert tak mohou v předvánoční čas udělat dobrý skutek a odnést si krásné dárky pro sebe i své blízké.
Seznam Obchůdků, v nichž bude možné výrobky zakoupit: Nadačního fondu Albert.
Kontakt:
Petra Režná, Nadační fond Albert, Radlická 117, 158 00 Praha 5 – Nové Butovice
Tel.: 774 091 076, e-mail: p.rezna@nadacnifondalbert.cz
Nadační fond Albert se kromě podpory zdravého stravování a životního stylu v rámci programu Zdravá 5 věnuje i sociální oblasti. Cílem aktivit v sociální oblasti je zvýšení příležitostí na plnohodnotný samostatný život u dětí a mladistvých v rizikových rodinách a v různých formách náhradní výchovy. Jedná se zejména o projekty, které se zaměřují na oblast prevence, vzdělávání a rozvoje potenciálu dětí. Tím se zvyšuje jejich šance uplatnit se v běžném životě. Více informací naleznete na www.nadacnifondalbert.cz a www.zdrava5.cz.
Srdečně zveme všechny, koho zajímá téma romského holokaustu, na výstavu, jak své pocity na toto téma ztvárnily děti, v úterý 27. listopadu od 17 hodin do Galerie Plato.
NÁŠ STROM - STROM VZÁJEMNÉHO SOUŽITÍ o.p.s.
V pátek 16. listopadu vystoupí taneční soubory Čavorenge jile (soubor pod vedením asistentky Eriky Biháriové ze vzdělávacího týmu), který funguje při ZŠ Ostrava-Radvanice, a soubor Bachtale čhave (soubor pod vedením Eleny Žídkové z nízkoprahového centra pro děti a mládež Liščina), na přehlídce hudebních souborů v Krnově, kterou pořádá Armáda spásy.
I letos se děti spolu se zaměstnanci zúčastní Obchůdků s Albertem a Adventních trhů na náměstí v Ostravě. Pilně vyrábíme různé vánoční dekorace, opět se můžete těšit na rozmanité háčkované, dřevěné, papírové a další dekorace (zvonečky, vločky, adventní svícny, věnce, anděly, trpaslíky atd.). Snažíme se využívat vše, co se učíme v kroužcích šití, vaření, dílně. Do výroby se zapojují chlapci i děvčata. Snažíme se v rámci zvyšování finanční gramotnosti počítat odhadem cenu za materiál na výrobu a na kolik odhadnout cenu práce. Děti se zapojí do příprav i prezentací výrobků. Budeme rádi, když nás přijdete podpořit.
Fotky: https://www.facebook.com/media/set/?set=oa.1709440972422775&type=3
Kde nás najdete a kdy?
Prezentace v Albertovi u ÚP (30. dubna, Ostrava, 702 00) přes Nadační fond Albert
SOBOTA + NEDĚLE 1.- 2. 12. od 10.00 – 17.00h (Liščina)
SOBOTA + NEDĚLE 8. - 9. 12. OD 9.00 DO 17.00H (Hrušov)
Prezentace na náměstí během vánočních trhů Přes Magistrát města Ostravy
STŘEDA + ČTVRTEK 5.-6. 12. od 11.00 – 20.00h (Liščina + Hrušov
Sobota 10. listopadu bude patřit Národní potravinové sbírce
Právě nabízíme další zajímavý rekvalifikační kurz
Sportem proti drogám
Stop drogám 21.9 od 15.00 hod NZDM KC Hrušov
Proč sportem proti drogám? Protože sport není jen věcí fyzické zdatnosti, ale hlavně přípravy na budoucí zaměstnání. Sport buduje odolnost vůči nezdarům, pomáhá budovat sebe disciplínu a chrání děti před negativním vlivem ulice.
Kdy? 4. – 11. Srpna 2018
Kde: táborová základna Bystřička
Kdo: 45 dětí a mládeže + dospělí
Vzájemné soužití o.p.s. již od roku 1998 pořádá pro potřebné děti letní zážitkové tábory, kterého se v roce 2018 zúčastnilo vybraných 45 romských i neromských sociálně slabých dětí a mládeže z vyloučených lokalit Ostravy. Původně jsme plánovali vzít 60 dětí, ale několik z nich nemohlo na poslední chvíli odjet a již nebyl časový prostor je nahradit (rodiče jim i přes veškerou naši asistenci nevyřídili potvrzení od pediatra či nebyli schopni doplatit ani menší doplatek za tábor, který jim po táboře mohla zpětně proplatit pojišťovna). Tyto děti a mládež mnohdy vyrůstají v nepodnětném prostředí bez pozitivních vzorů či nemají možnost navštěvovat kroužky a jiné zájmové aktivity, ze všech klientů a dětí, se kterými pracujeme, byly vybrány ty, které si to zasloužily (např. za dobrou školní docházku, výsledky a snahu ve škole, za celoroční docházení např. na doučování, za pravidelnou účast v kroužcích v centrech, dále např. za pomoc se zvelebováním center i okolí). Vybraným dětem a mládeži tedy tábor sloužil jako odměna a motivace. Mnoho těchto dětí i mládeže se v průběhu tábora sami zapojovali do příprav programových aktivit (např. chystání stezky odvahy), pomáhali s tříděním odpadu, se souhlasem zdravotníka v kuchyni (umývání nádobí,..), s úklidem apod. Podpořili jsme tuto jejich vlastní iniciativu a mnoho účastníků tak bylo zodpovědných za konkrétní úkoly i zdárný chod tábora.
Na děti i dospělé čekala pohádková táborová základna ukrytá v lese poblíž obce Malá Bystřice u přehrady Bystřička. Všechny děti byly ubytovány v 3-lůžkových chatičkách.
Děti byly rozděleny do 5 indiánských oddílů (Čejenové, Apači, Medvědi, Bizoni a Ponkové) a po celou dobu tábora spolu se svými oddílovými vedoucími zápolili v různých indiánsky laděných hrách a disciplínách.
První den po příjezdu a vybalení si oddíly odpoledne tvořily např. indiánský pokřik, volili si náčelníka, vyráběli kmenový štít, čelenky, připravili si indiánské desatero a pověst, jak vznikli, což bylo poté navečer u seznamovacího ohně prezentováno ostatním.
Druhý den po budíčku, rozcvičce, hygieně, snídani a úklidu si oddíly zavedly deníky, kde spolu zachycovaly důležité události, úkoly, nasbírané body apod. dále si vyráběli vlastní originální totem a vydali se na indiánskou slepou stezku. Odpoledne po obědě děti vyráběly indiánské kostýmy a navečer je čekal indiánský souboj v podobě vybíjené a fotbalu.
Třetí den po ranním kolečku a nástupu se šlo do lesa, děti vyráběly luky a šípy, měly za úkol zpěvem co nejlépe pobavit Bílou holubici. Přijeli nás navštívit rytíři ze skupiny historického šermu, děti si mohly pod dohledem dospělých dobové zbraně prohlédnout a se šermíři se vyfotit. Poté děti sbíraly a hledaly v lese ukryté kartičky indiánských znaků a následně společně v oddílech vyplňovaly indiánský test vědomostí (např. o přírodě, třídění odpadu atd.). Večer měly děti překvapení v podobě skutečného promítání jako v kině (samozřejmě pohádku s indiánskou tematikou).
Čtvrtý den nás po ranním kolečku přijeli navštívit policisté z Ostravy, přivezli dětem nejen oblíbené ukázky v podobě předvedení dovedností služebních ovčáků, ale také dětem zpřístupnili policejní auto, motorku, představili jim nástroje a pomůcky, které ke své práci potřebují, popovídali jim o své práci a zodpověděli spoustu zvídavých dotazů. Na fotky v policejním autě či motorce se stála řada J za odměnu dostali od kuchařek pozvání na pohoštění a dobré kafe. Po obědě a klidu si děti vyráběly lapače snů a večer byla slíbená diskotéka.
Pátý den byl věnován lovu bizonů, sportovním disciplínám (turnaji ve fotbale, vybíjené, přetahování lanem apod.) a výstavbě lesních domečků v lese s využitím přírodních materiálů. Vpodvečer jsme spolu se staršími dětmi chystali pro děti stezku odvahy v blízkém lese. Děti i strašidla ve zdraví přežily, zdravě se bály a moc si to užily (méně už návštěvníci vedlejší chaty:).
Šestý den jsme se s dětmi hned po snídani vydali na náročný, mnohakilometrový výlet se sladkou tečkou – koupáním v přehradě Bystřička. Přestože jsme se túry z důvodu velkého horka trochu obávali, děti s dostatkem vody, s kloboučky na hlavách a dobrou náladou vše zvládly na výbornou a do cíle dorazili o skoro 2h dříve! Zašli jsme si s dětmi na zasloužený oběd a poté hurá do vody. Okolo páté jsme se vydali zpět autobusem. Ten den nebylo nutno děti ani hnát do postelí, vzorně usnuly s úderem večerky J
Sedmý předposlední den měly děti indiánskou olympiádu s 10 soutěžními disciplínami a odpoledne nejdříve hledali slíbený indiánský poklad a po svačince se už začaly těšit na vyvrcholení celého tábora, už tradičně poslední večer pro děti kuchařky připravují hostinu, kde se všichni společně slavnostně sejdeme, shrneme tábor, pochválíme děti za to pozitivní, co se událo, společně si zatančíme nebo zazpíváme a rozdáme jim menší dárečky jako památku. Letos jsme děti chválili za ohleduplné chování k sobě i druhým, minimum hádek a sporů, za jejich iniciativu pomáhat a aktivně se zapojovat. Nakonec jsme dětem rozdali turistické batůžky. Tento den vpodvečer poprvé pršelo, velkou výhodou tábořiště byl zastřešený altánek s ohništěm, kde jsme také pořádali večerní schůzky dospělého táborového týmu.
Poslední osmý den jsme po snídani společně uklízeli základnu i veškeré prostory tábořiště, balili veškeré věci a dopoledne vyrazili autobusem plní zážitků zpět domů do Ostravy.
Po celý týden nás i děti provázela dobrá nálada, spousta energie i legrace, spousta publikovatelných i méně publikovatelných srandiček a výroků, což výstižně zachytil táborový deníček včetně názorných kreseb, který si pečlivě uschováme. Kanadské žertíky se držely v mezích normy (trenýrky na stožáru, polštář od marmelády, děti omotané izolepou kolem stromu jako chycení indiáni atd.), základna i chatky zůstaly stát na svém místě.
Na táboře jsme měli jedinečnou příležitost strávit s dětmi více času, zažít je v různých situacích a zjistit, jaký dar a nadání má které dítě, co koho baví, a jak ho můžeme posouvat dále. V rámci všech táborových aktivit jsme je motivovali k úctě k sobě i jiným, ke zdravé sebedůvěře a uvědomění si, že svou vlastní vůlí lze dosáhnout cíle. Děti si v rámci bohatého, pestrého táborového programu osvojovaly nové znalosti a dovednosti, nacházely nové kamarády a navazovaly přátelství (děti byly z různých lokalit, škol). Tábor jim umožnil smysluplné trávení času v rozmanitém kolektivu, v rámci oddílů i mezi nimi fungovala vzájemná komunikace i zdravý soutěživý duch, pravidelný režim (budíček/hygiena/snídaně/úklid chatek a tábořiště/dopolední program/oběd/odpolední klid a odpolední a večerní program/hygiena/večerka) podpořil zažití si určitého režimu a pravidel. Podvečerní zpěv a hra na kytaru i klávesy, stejně jako večerní diskotéky, umocňovaly výbornou náladu všech na táboře a stmelovala lidi.
V rámci podpory místních lidí a drobných podnikatelů jsme opět s ohledem na hospodárnost preferovali nákupy u místních dodavatelů (pekař, řezník,..).
Cílem tábora bylo také prostřednictvím inspirativních osobností motivovat děti a probouzet v nich chuť ke vzdělání i práci různého zaměření. V různých táborových funkcích s dětmi pracovali např. policisté, romská mládež studující různé střední školy, dospělí Romové s perspektivním zaměstnáním či vysokou školou. Sportovní a další hry cílily na posílení rozvoj přirozeného pohybu i zdraví, ducha fair-play, toleranci a týmovou spolupráci, vztahu k přírodě a pohybu, podporu spolupráce v různorodých skupinách. Cílem účasti PČR na táboře bylo nejen zvyšování povědomí o bezpečném chování, ale také přiblížit jim tuto práci a také její zaměstnance.
Na aktivity tábora nadále navazujeme v rámci našich celoročních činností s dětmi a mládeží, které při zvyšují jejich šance na lepší život - vedou je a inspirují k píli, rozvoji talentu a dovedností, týmové práci a vzájemnému respektu, učení se vyhrávat i prohrávat, učení se režimu a pravidel. Dosažené dílčí úspěchy posouvají děti i mládež dále, motivují je, zakusí si pocit úspěchu a ocenění, hrdosti na to, co dokázali. Stabilně podporujeme šikovnou mládež k získání perspektivní kvalifikace a uplatnění na školách, šíříme pozitivní vzory, inspiraci a vzdělanost.
Fotky včetně cedulky s donátory: https://www.facebook.com/media/set/?set=oa.2032362236797312&type=3
FB centrum pro děti a mládež Liščina https://www.facebook.com/nzdmkc.liscina/photos_all
FB centrum pro děti a mládež Hrušov https://www.facebook.com/nzdmkc.hrusov
Předešlé tábory: http://www.ceskatelevize.cz/zpravodajstvi-ostrava/zpravy/236682-sdruzeni-vzajemne-souziti-opet-vzalo-chude-romske-deti-na-tabor/
Dne 25. října 2018 představily v Českých Budějovicích zaměstnankyně Veronika Kanalošová (tým Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Liščina) a Renata Gažiová (asistentka vzdělávacího týmu v MŠ, komunitě) v rámci Konference s názvem Roma in Europe: towards representation and recognition příklady dobré praxe při práci s romskými dětmi.
Velké poděkování všem zaměstnancům Vzájemného soužití o.p.s., kteří se zúčastnili potravinové sbírky potravinového řetězce Kaufland.
Podařilo se nám získat pro sociálně slabé rodiny 144,35kg potravin /včetně drogistického zboží/
Kdy? 4. – 11. Srpna 2018
Kde: táborová základna Bystřička
Kdo: 45 dětí a mládeže + dospělí
Vzájemné soužití o.p.s. již od roku 1998 pořádá pro potřebné děti letní zážitkové tábory, kterého se v roce 2018 zúčastnilo vybraných 45 romských i neromských sociálně slabých dětí a mládeže z vyloučených lokalit Ostravy. Původně jsme plánovali vzít 60 dětí, ale několik z nich nemohlo na poslední chvíli odjet a již nebyl časový prostor je nahradit (rodiče jim i přes veškerou naši asistenci nevyřídili potvrzení od pediatra či nebyli schopni doplatit ani menší doplatek za tábor, který jim po táboře mohla zpětně proplatit pojišťovna). Tyto děti a mládež mnohdy vyrůstají v nepodnětném prostředí bez pozitivních vzorů či nemají možnost navštěvovat kroužky a jiné zájmové aktivity, ze všech klientů a dětí, se kterými pracujeme, byly vybrány ty, které si to zasloužily (např. za dobrou školní docházku, výsledky a snahu ve škole, za celoroční docházení např. na doučování, za pravidelnou účast v kroužcích v centrech, dále např. za pomoc se zvelebováním center i okolí). Vybraným dětem a mládeži tedy tábor sloužil jako odměna a motivace. Mnoho těchto dětí i mládeže se v průběhu tábora sami zapojovali do příprav programových aktivit (např. chystání stezky odvahy), pomáhali s tříděním odpadu, se souhlasem zdravotníka v kuchyni (umývání nádobí,..), s úklidem apod. Podpořili jsme tuto jejich vlastní iniciativu a mnoho účastníků tak bylo zodpovědných za konkrétní úkoly i zdárný chod tábora.
Na děti i dospělé čekala pohádková táborová základna ukrytá v lese poblíž obce Malá Bystřice u přehrady Bystřička. Všechny děti byly ubytovány v 3-lůžkových chatičkách.
Děti byly rozděleny do 5 indiánských oddílů (Čejenové, Apači, Medvědi, Bizoni a Ponkové) a po celou dobu tábora spolu se svými oddílovými vedoucími zápolili v různých indiánsky laděných hrách a disciplínách.
První den po příjezdu a vybalení si oddíly odpoledne tvořily např. indiánský pokřik, volili si náčelníka, vyráběli kmenový štít, čelenky, připravili si indiánské desatero a pověst, jak vznikli, což bylo poté navečer u seznamovacího ohně prezentováno ostatním.
Druhý den po budíčku, rozcvičce, hygieně, snídani a úklidu si oddíly zavedly deníky, kde spolu zachycovaly důležité události, úkoly, nasbírané body apod. dále si vyráběli vlastní originální totem a vydali se na indiánskou slepou stezku. Odpoledne po obědě děti vyráběly indiánské kostýmy a navečer je čekal indiánský souboj v podobě vybíjené a fotbalu.
Třetí den po ranním kolečku a nástupu se šlo do lesa, děti vyráběly luky a šípy, měly za úkol zpěvem co nejlépe pobavit Bílou holubici. Přijeli nás navštívit rytíři ze skupiny historického šermu, děti si mohly pod dohledem dospělých dobové zbraně prohlédnout a se šermíři se vyfotit. Poté děti sbíraly a hledaly v lese ukryté kartičky indiánských znaků a následně společně v oddílech vyplňovaly indiánský test vědomostí (např. o přírodě, třídění odpadu atd.). Večer měly děti překvapení v podobě skutečného promítání jako v kině (samozřejmě pohádku s indiánskou tematikou).
Čtvrtý den nás po ranním kolečku přijeli navštívit policisté z Ostravy, přivezli dětem nejen oblíbené ukázky v podobě předvedení dovedností služebních ovčáků, ale také dětem zpřístupnili policejní auto, motorku, představili jim nástroje a pomůcky, které ke své práci potřebují, popovídali jim o své práci a zodpověděli spoustu zvídavých dotazů. Na fotky v policejním autě či motorce se stála řada J za odměnu dostali od kuchařek pozvání na pohoštění a dobré kafe. Po obědě a klidu si děti vyráběly lapače snů a večer byla slíbená diskotéka.
Pátý den byl věnován lovu bizonů, sportovním disciplínám (turnaji ve fotbale, vybíjené, přetahování lanem apod.) a výstavbě lesních domečků v lese s využitím přírodních materiálů. Vpodvečer jsme spolu se staršími dětmi chystali pro děti stezku odvahy v blízkém lese. Děti i strašidla ve zdraví přežily, zdravě se bály a moc si to užily (méně už návštěvníci vedlejší chaty:).
Šestý den jsme se s dětmi hned po snídani vydali na náročný, mnohakilometrový výlet se sladkou tečkou – koupáním v přehradě Bystřička. Přestože jsme se túry z důvodu velkého horka trochu obávali, děti s dostatkem vody, s kloboučky na hlavách a dobrou náladou vše zvládly na výbornou a do cíle dorazili o skoro 2h dříve! Zašli jsme si s dětmi na zasloužený oběd a poté hurá do vody. Okolo páté jsme se vydali zpět autobusem. Ten den nebylo nutno děti ani hnát do postelí, vzorně usnuly s úderem večerky J
Sedmý předposlední den měly děti indiánskou olympiádu s 10 soutěžními disciplínami a odpoledne nejdříve hledali slíbený indiánský poklad a po svačince se už začaly těšit na vyvrcholení celého tábora, už tradičně poslední večer pro děti kuchařky připravují hostinu, kde se všichni společně slavnostně sejdeme, shrneme tábor, pochválíme děti za to pozitivní, co se událo, společně si zatančíme nebo zazpíváme a rozdáme jim menší dárečky jako památku. Letos jsme děti chválili za ohleduplné chování k sobě i druhým, minimum hádek a sporů, za jejich iniciativu pomáhat a aktivně se zapojovat. Nakonec jsme dětem rozdali turistické batůžky. Tento den vpodvečer poprvé pršelo, velkou výhodou tábořiště byl zastřešený altánek s ohništěm, kde jsme také pořádali večerní schůzky dospělého táborového týmu.
Poslední osmý den jsme po snídani společně uklízeli základnu i veškeré prostory tábořiště, balili veškeré věci a dopoledne vyrazili autobusem plní zážitků zpět domů do Ostravy.
Po celý týden nás i děti provázela dobrá nálada, spousta energie i legrace, spousta publikovatelných i méně publikovatelných srandiček a výroků, což výstižně zachytil táborový deníček včetně názorných kreseb, který si pečlivě uschováme. Kanadské žertíky se držely v mezích normy (trenýrky na stožáru, polštář od marmelády, děti omotané izolepou kolem stromu jako chycení indiáni atd.), základna i chatky zůstaly stát na svém místě.
Na táboře jsme měli jedinečnou příležitost strávit s dětmi více času, zažít je v různých situacích a zjistit, jaký dar a nadání má které dítě, co koho baví, a jak ho můžeme posouvat dále. V rámci všech táborových aktivit jsme je motivovali k úctě k sobě i jiným, ke zdravé sebedůvěře a uvědomění si, že svou vlastní vůlí lze dosáhnout cíle. Děti si v rámci bohatého, pestrého táborového programu osvojovaly nové znalosti a dovednosti, nacházely nové kamarády a navazovaly přátelství (děti byly z různých lokalit, škol). Tábor jim umožnil smysluplné trávení času v rozmanitém kolektivu, v rámci oddílů i mezi nimi fungovala vzájemná komunikace i zdravý soutěživý duch, pravidelný režim (budíček/hygiena/snídaně/úklid chatek a tábořiště/dopolední program/oběd/odpolední klid a odpolední a večerní program/hygiena/večerka) podpořil zažití si určitého režimu a pravidel. Podvečerní zpěv a hra na kytaru i klávesy, stejně jako večerní diskotéky, umocňovaly výbornou náladu všech na táboře a stmelovala lidi.
V rámci podpory místních lidí a drobných podnikatelů jsme opět s ohledem na hospodárnost preferovali nákupy u místních dodavatelů (pekař, řezník,..).
Cílem tábora bylo také prostřednictvím inspirativních osobností motivovat děti a probouzet v nich chuť ke vzdělání i práci různého zaměření. V různých táborových funkcích s dětmi pracovali např. policisté, romská mládež studující různé střední školy, dospělí Romové s perspektivním zaměstnáním či vysokou školou. Sportovní a další hry cílily na posílení rozvoj přirozeného pohybu i zdraví, ducha fair-play, toleranci a týmovou spolupráci, vztahu k přírodě a pohybu, podporu spolupráce v různorodých skupinách. Cílem účasti PČR na táboře bylo nejen zvyšování povědomí o bezpečném chování, ale také přiblížit jim tuto práci a také její zaměstnance.
Na aktivity tábora nadále navazujeme v rámci našich celoročních činností s dětmi a mládeží, které při zvyšují jejich šance na lepší život - vedou je a inspirují k píli, rozvoji talentu a dovedností, týmové práci a vzájemnému respektu, učení se vyhrávat i prohrávat, učení se režimu a pravidel. Dosažené dílčí úspěchy posouvají děti i mládež dále, motivují je, zakusí si pocit úspěchu a ocenění, hrdosti na to, co dokázali. Stabilně podporujeme šikovnou mládež k získání perspektivní kvalifikace a uplatnění na školách, šíříme pozitivní vzory, inspiraci a vzdělanost.
Fotky včetně cedulky s donátory: https://www.facebook.com/media/set/?set=oa.2032362236797312&type=3
FB centrum pro děti a mládež Liščina https://www.facebook.com/nzdmkc.liscina/photos_all
FB centrum pro děti a mládež Hrušov https://www.facebook.com/nzdmkc.hrusov
Předešlé tábory: http://www.ceskatelevize.cz/zpravodajstvi-ostrava/zpravy/236682-sdruzeni-vzajemne-souziti-opet-vzalo-chude-romske-deti-na-tabor/
Termín konání: 10. – 12.7.2018
Místo konání: Autokemp Vítkov - Podhradí
Počet účastníků: 25, z toho 6 dospělých a 19 dětí
Sraz byl v 12,15 – 12,30 hod. v prostorách Týmu Hnízdo, od rodičů jsme dostali Potvrzení o bezinfekčnosti dětí, některým dětem jsme dali před cestou autobusem Kinedryl proti nevolnosti. Po příjezdu jsme účastníky seznámili s programem, celý výlet byl koncipován na téma „Z pohádky do pohádky“. Rodiny si z výtvarného materiálu udělaly označení chatek, pak jsme se vypravili na obhlídku lesa, zda neuvidíme hejkala a víly. Další den dopoledne sice pršelo, my jsme malovali kameny na bílo, abychom je připravili na ubrouskovou techniku a některé na zlato – táborová hra „Hledej zlato“. Také jsme se chystali na odpolední dobrodružství, což bylo vysvobození princezny ze spárů draka a nalezení pokladu. K tomuto účelu nám posloužila zřícenina hradu Vikštejna. Během 4km cesty na hrad musely děti splnit 10 úkolů. Děti pak vysvobodily princeznu a našly zakopaný poklad, což byla taška plná dobrot. Zpátky jsme přišli akorát na večeři, po večeři jsme si udělali táborák s opékáním buřtů. Další den ráno jsme zdobili kameny ubrousky. Pracovnice rozmístily v kempu zlatý poklad, děti se na povel rozprchly a hledaly zlato. Kdo ho našel, mohl si ho nechat. Na závěr dostalo každé dítě pohár za něco: největšího spáče, největšího smíška, nejbystřejší hlavu apod. Odjížděli jsme v 14,00 hod. Děti i rodiče byli spokojeni, moc se jim výlet líbil.
Zapsala: Alice Kasková