Aktuality 2016 Vzdělávací tým

Akce vzdělávacího týmu v roce 2016

 

Přednáška Mami, tati, chci do školy 

 

Dne 13. Ledna 2016 proběhla opět po roce, pro rodiče předškoláčků z vyloučených lokalit zábavná, netradiční a zároveň velmi poučná přednáška pro maminky, tatínky i babičky s předškolními dětmi (3-6 let) s názvem Mami, tati, chci do školy. Přednáška se konala od 10.00 h v nízkoprahovém centru pro děti a mládež v Ostravě-Hrušově. Jde o jednu z nejvyloučenějších lokalit v Ostravě, která po ničivých záplavách v roce 1997 víc a víc chátrá. Bydlí zde cca 50 rodin v nevyhovujícím bydlení, mnozí z nich jsou velmi chudí. 

 

Akci vedli romští studenti, herci, učitel – lidé z partnerské organizace Slovo 21. Akce se týkala důležitosti výběru kvalitní základní školy pro budoucí prvňáčky, rozdílů mezi školami, byly hrány zábavné scénky na témata ze života. Jedna skupinka pracovala s dětmi (nacvičování motoriky, jak uchopit tužku apod.), druhá s rodiči. Akce byla realizována před blížícími se zápisy na základní školy, které probíhají v druhé půlce ledna 2016.  

 

Akce byla pro rodiče přínosná, navštívilo ji celkem 20 rodičů a 10 jejich dětí, dozvěděli se spoustu informací a na základě vyplněného dotazníku po skončení akce někteří přehodnotili svá rozhodnutí ohledně výběru školy pro své děti. 

 

C:\Users\Uživatel\Desktop\mami_tati.jpg

 

Více informací: http://www.slovo21.cz/index.php/extensions/vsechny-romske-projekty/310-mami-tati-ja-chci-do-skoly

 

 

 

Zápisy romských dětí do kvalitních nesegregovaných základních škol v Ostravě 2016

 

Již cca půlrok jsme mysleli na nadcházející zápisy v lednu 2015 a začali jsme na ně připravovat romské sociálně slabé děti – formou doučování, nácviku potřebných dovedností, testováním školní zralosti – v prostředí mateřských školek i v komunitě (u dětí, které do mateřských škol z různých důvodů nedocházely, přesto je zápis do škol čekal). Součástí přípravy byla také práce s rodinou, se zákonnými zástupci dětí (formou konzultací, doprovodu rodičů do institucí, pomoc s vyřizováním nutných záležitostí, aby mohlo dítě nastoupit do školy – mít všechny potřebné dokumenty, formou osvěty v oblasti vzdělávání – přednášek vč. přednášky ze strany partnerské organizace – Mami, tati, chci do školy). Kde to bylo potřeba nebo si to rodič přál, doprovázeli jsme je také na samotné zápisy ve školách. Výsledkem práce je 33 romských dětí zapsaných na kvalitní, nesegregované základní školy (rozhodnutí o přijetí/nepřijetí obdrží rodiče v průběhu února).  

 

C:\Users\Uživatel\Desktop\bart.jpg

 

Reportáže na ČT 1 (od 16:57 min): http://www.ceskatelevize.cz/porady/10122978233-udalosti-v-regionech-ostrava/416231100030115-udalosti-v-regionech/

 

 

 

Dne 15. 2. 2016 jsme se stali členy pracovní skupiny Vzdělávání Agentury pro sociální začleňování 

 

 

 

 

Děti navštívily Svět techniky v Dolní oblasti Vítkovic 

 

Dne 25. února 2016 jsme se vydali společně s dětmi MŠ Nástupní a dětmi z Nízkoprahového centra Zárubek do Světa techniky ve Vítkovicích. Ve světě techniky na děti čekaly různé atrakce a hudební, malířský, divadelní koutky, ale i tradiční vodní svět. Cílem bylo nejen umožnit dětem nové zážitky, ale také v nich vzbudit zájem o různé technické činnosti (mohly si mnohé činnosti vyzkoušet přímo na místě, bylo to pro ně velmi zábavné i poučné). Dětem se zde velmi líbilo a určitě tam nebyly naposledy.

 

12790226_975606795856212_1330667726_o

 

Více fotografií: http://www.msbohuminska.cz/ms-nastupni/fotecky/Svet-techniky-2016

 

 

Návštěva kina s úspěšnými předškoláky

Dne 23. 2. 2016 jsme s dětmi a rodičem byli v kině Cinema City, kde si děti vybrali ke zhlédnutí animovanou pohádku Robinson Crusoe. Bart z MŠ Nástupní je předškolákem, který letos v lednu absolvoval úspěšně zápis do 1. třídy ve ZŠ Vrchlického. Zápisu se take účastnila Česká televize, která Bartův zápis natáčela, návštěva kina pro něj byla odměnou. Dětem se pohádka velmi líbila a už si vybrali další pohádku, na kterou by chtěly příště.

 

12782248_973110732772485_1862978462_n

 

Reportáž na ČT 1: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10122978233-udalosti-v-regionech-ostrava/416231100030115-udalosti-v-regionech/

 

 

Dne 1. 3. 2016 jsme se stali členy pracovní skupiny Inkluzivní vzdělávání Magistrátu města Ostravy

 

 

Škola v přírodě s MŠ Požární a Chrustova 

 

Ode dne 7. 3. do 20. 3. jsme strávili s dětmi z mateřských škol krásné chvíle na ozdravném pobytu v Luhačovicích. Děti si zde užili spoustu zábavy například při hledání pokladu v lese nebo i v bazéně, který jsme měli k dispozici. Počasí nám přálo po celý týden a tak jsme se vydali i na výlet do ZOO Lešná ve Zlíně. Děti se zde seznámili se zvířátky, snědly dobrou svačinku a pak jsme se společně vydali opět domů. Děti byly velmi spokojené a už se těší na další společné zážitky.

C:\Users\Uživatel\Desktop\renča 1.jpg

 

 

Více fotografií: http://mspozarni.cz/pozarni/index.php?page=fotogalerie&vyber=15

 

 

Návštěva velvyslankyně Norska

Bylo nám ctí přivítat dne 5. 4. 2016 v Ostravě paní Siri Ellen Sletner – velvyslankyni Norského království, a představit tři úspěšné projekty podpořené grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů

Na paní velvyslankyni čekal zajímavý program. Chtěla především vidět, jak probíhají aktivity a dopad projektů v praxi. Na úvod jsme představili úspěšnou inkluzivní praxi a projekt na podporu inkluzivního vzdělávání „Vzdělání – základ života“ přímo v mateřské a základní škole Chrustova. Další zastávkou naší vzácné návštěvy bylo sídlo obecně prospěšné společnosti Vzájemné soužití, kde jsme krátce představili další 2 projekty - projekt na podporu a posílení rodičovských kompetencí s ohledem na právo a zájem dítěte a projekt k vybudování vzájemné důvěry mezi policií a romskou komunitou obyvatel sociálně vyloučených lokalit.