Football people weeks – druhý ročník Turnaje vzájemného porozumění ve Frýdku – Místku

Football people weeks – druhý ročník Turnaje vzájemného porozumění ve Frýdku – Místku

Město Frýdek – Místek již podruhé hostilo fotbalový Turnaj vzájemného porozumění. Ten pořádala nezisková organizace z Ostravy Vzájemné soužití o.p.s. společně s obyvateli sídliště Válcoven plechu Frýdek – Místek a organizací ADRA Frýdek – Místek a jejím dobrovolnickým centrem.

Turnaj se uskutečnil v neděli 18.10.2015 od 10.00 do 16.00 hod v hale Střední školy elektro a dřevozpracující a zahrálo si v něm osm týmů neprofesionálních hráčů ve věku od 10 do 25 let. Čtyři týmy přijely z Ostravy, z nízkoprahových zařízení komunitní centrum Liščina, Zárubek a Hrušov a čtyři týmy postavili mladí fotbalisté z Frýdku – Místku. Celkem si na turnaji zahrálo 66 fotbalistů a realizační tým čítal 14 členů. Na organizaci turnaje se podíleli Romové i příslušníci majority společně.

Slavnostní zahájení turnaje proběhlo za přítomnosti náměstka primátora pana Pavla Machaly, který mladé fotbalisty přivítal a popřál jim krásné sportovní zážitky. Město Frýdek – Místek tuto akci podpořilo také finančně, zakoupením cen pro hráče. Poté děvčata z tanečního souboru Amare Čercheňa z Frýdku – Místku předvedla zajímavé vystoupení, oblečena do krásných romských krojů zatančila jeden tradiční romský tanec a jeden tanec moderní.

Následně byly týmy rozděleny do dvou skupin dle věku – skupiny starších od 15 let a mladších do 15 let. V obou skupinách byly zařazeny vždy čtyři týmy, které hrály systémem každý s každým vždy po dobu 10 + 10 minut, mladší 7 + 7 minut. Rozhodčími byli dva muži z lokality sídliště Válcoven plechu Frýdek – Místek a dobrovolník organizace ADRA. Pro hráče i členy realizačního týmu bylo připraveno drobné občerstvení v podobě bagety a nápoje.

Dobrovolníci z organizace ADRA připravili na chodbě školy malou výstavu fotografií upozorňujících na existující předsudky ve společnosti, protože fotbalový turnaj se uskutečnil pod heslem „Ne diskriminaci, ano rovnoprávnosti!“ v rámci celosvětové kampaně Football people weeks (Týdny lidí fotbalu). Do této kampaně proti diskriminaci ve fotbale i v životě se každoročně zapojí více než padesát zemí světa a v jejím rámci se uskuteční více než 2000 sportovních akcí, které jsou finančně podpořeny sítí Fare. Organizátoři i účastníci turnaje jsou hrdí na to, že mohou být součástí této velké fotbalové rodiny.

Fotbalový Turnaj vzájemného porozumění 2015 skončil po téměř šesti hodinách vítězstvím týmu komunitního centra Liščina v kategorii starších a týmu komunitního centra Hrušov v kategorii mladších hráčů. Pro první tři místa v obou kategoriích byly připraveny krásné poháry s logem podporovatele turnaje sítě Fare a logem Bezpečný Frýdek – Místek. Hráči dále získali medaile a drobné dárky od organizace ADRA Frýdek – Místek.

Nejdůležitější však bylo, že si všichni zahráli v duchu fair play a potvrdilo se, že příslušníci majority a Romové mohou společně výborně spolupracovat při organizaci takovéto sportovní události. V příštím roce si dali organizátoři za cíl získat pro účast na turnaji fotbalové týmy z majority či jiných menšin žijících v České republice, aby ještě lépe naplnili myšlenku vzájemné spolupráce a porozumění.

Organizátoři velmi děkují za podporu mezinárodní síti Fare, Magistrátu města Frýdku – Místku a Magistrátu města Ostravy, kteří uskutečnění akce finančně podpořili. Díky patří také vedení Střední školy elektro a dřevozpracující ve Frýdku – Místku, která poskytla své prostory pro konání akce a Českému rozhlasu Ostrava, který o turnaji informoval širokou veřejnost (přímý vstup do vysílání Českého rozhlasu Ostrava v neděli 18. 10. 2015 v 9:20hod).

Hráči KC Zárubek:

1.Kroščen Adam

2.Kroščen Mário

3.Čonka Nikolas 1

4.Čonka Patrik

5.Čonka Nikolas 2

6.Ferenc Adam

7.Makuba Dominik

8.Kula Martin

9.Oračko Martin

 

Doprovod:

Viliam Čonka

 

Hráči KC Hrušov:

 1. Lukáš Kroščen
 2. Dominik Šarkezi
 3. Dominik Gabor
 4. Michal Jurečko
 5. Bohumil Suchý
 6. Josef Baláž
 7. Mirek Čonka
 8. Mario Bardoň
 9. Lukáš Karala
 10. Tomáš Šarkezi
 11. David Barna
 12. Milan Kroščeen
 13. Denis Suchý
 14. Roman Gaži
 15. Robin Holub
 16. Kevin Giza
 17. Mario Karala

 

fanynky:

Veronika Kroščenová

Natálie Krausová

 

doprovod:

Andrea Bandyová

Martin Petěra

 

Hráči KC Liščina:

1.Daniel Greško

2.Marek Polhoš

3.Daniel Mika

4.Roman Tancoš

5.René Pokuta

6.Dominik Bongilaj

7.Alex Bongilaj

8.Mário Baláž

9.Nikolas Klímo

10.Nikolas Gorol

11.Patrik Holub

12.Nikolas Gábor

 

Doprovod:

Věra Kanalošová

Z nízkoprahových zařízení pro děti a mládež KC Liščina, KC Hrušov a KC Zárubek se Turnaje vzájemného porozumění 2015 účastnilo 40 klientů a 4 dospělí jako doprovod.

 Fotbalisté z Frýdku – Místku:

 1.Roman Lengyel

2.Denis Lenngyel

3.Nikolas Bongilaj

4.Petr Bongilaj

5.Miroslav Strkáč

6.Leon Červeňák

7.Marek Červeňák

8.Ernesto Jonáš

9.Sergio Jonáš

10.Mario Jonáš

11.Kristián Jonáš

12.Kristián Bongilaj

13.Luboš Daniel

14.Tibor Vlačuha

15.Anton Červeňák

16.Robert Kroščen

17.Kevin Bongilaj

18.Josef Bongilaj

19.Roland Bongilaj

20.Jiří Červeňák

21.Nikolas Moskal

22.David Mohyla

23.Eduard Bongilaj

 

Medializace

 

report@ceskatelevize.cz, silvie.klekova@ceskatelevize.cz, richard.hysek@ceskatelevize.cz, rauerova@polar.cz, ivana.endrychova@nova.cz, petr.zeleny@nova.cz, andrea.canova@ov.rozhlas.cz, artur.kubica@ov.rozhlas.cz, info@casradio.cz, zpravodajstvi@orion.cz, panosova2@seznam.cz, petr.havranek@ov.rozhlas.cz, rzp@ov.rozhlas.cz, michal.schoffer@ov.rozhlas.cz, redakce@mfdnes.cz, severnimorava@regiony24.cz, ales.honus@pravo.cz, idnes@idnes.cz, redakce.moravskoslezsky@denik.cz, redakce@solokapr.cz, tomas.machalek@denik.cz, ostrava@pravo.cz, redakce@novinky.cz, redakce@idnes.cz, redakce@aktualne.cz, redakce@katastrofy.com, ivana.leskova@mfdnes.cz, ihotline@idnes.cz, redova@mfdnes.cz, redakce@ihorizont.cz, redakce@ostrava-online.cz, hutnik@trz.cz, moravec@ctk.cz

 • Informace o turnaji byly odeslány pracovníkům Magistrátu města Frýdku – Místku, Charity Frýdek – Místek, ADRA Frýdek – Místek, ředitelům škol, vedení fotbalového klubu Frýdek – Místek, pracovníkům Moravskoslezského kraje, pracovníkům Fakulty sociálních studií Ostravské univerzity:

fotbalmfkfm@seznam.cz, zurovec.ivan@frydekmistek.cz, vaclavik.tomas@frydekmistek.cz, kozlova.jarmila@frydekmistek.cz, hekera.rostislav@frydekmistek.cz, obodova.aranka@frydekmistek.cz, honek.miroslav@frydekmistek.cz, horky.skola@gmail.com, pobucky.michal@frydekmistek.cz, machala.pavel@frydekmistek.cz, kajzar.jiri@frydekmistek.cz, deutscher.karel@frydekmistek.cz, koval.libor@gmail.com, pavel82@centrum.cz, pavelka.petr@frydekmistek.cz, sysala.martin@frydekmistek.cz, rebel@charitafm.cz, dobrovolnik@adra.cz, centrumpraminek@charitafm.cz, biolkova.lenka@frydekmistek.cz, Kontaktní a poradenské centrum Frýdek-Místek,  jaromir.kohut@tsfm.cz, nzdmkcliscina.souziti@seznam.cz, nzdmkchrusov.souziti@seznam.cz, ondrej.herman@gmail.com, vlastimil.starzyk@pcr.cz, zdenka.benesova@centrum.cz, vishwanathan.kumar@gmail.com, matejikova.jana@frydekmistek.cz, peter.hancin@kr-moravskoslezsky.cz, Vrána Daniel, Alice Gojova, Vendula Gojova, Irena, Růžena Dunková, komunitniprace.cz

PDF: Závěrečná zpráva z turnaje vzájemného porozumění 2015 + seznam + médiaFootball people weeks pozvánkaFARE_no to discrimination – LogosReport from the Tournament Mutual understanding within Football people weeks

 

fare
Soužití

Ostrava - barva

Farenet.org| twitter.com/farenet | facebook.com/farenetwork | flickr.com/farenetwork/